چگونه شاد زندگی کنیم

چگونه شاد باشیم

کیفیت تفکر و فلسفه ی شما در مورد زندگی در سطح شادیتان تأثیر مستقیم دارد. تحقیقات نشان میدهد شادی ارتباط مستقیمی با اموال و دارایی های مادی ندارد بلکه دیدگاهی که در مورد زندگی تان دارید و کیفیت روابطتان تأثیر بسیار زیادی در شیوه ی رضایت و شادمانی تان دارد. در اینجا تکنیک هایی برای شاد بودن در نظر گرفته ایم که خواندن آن برای داشتن روحیهای شاد کمک زیادی به شما می کند.

خوش بین باشید

در سال 1970 میلاد ی محققان عده ای را که در یک مسابقه ی بخت آزمایی برنده شده بودند تحت بررسی قرار دادند و متوجه شدند این گروه از افراد بعد از گذشت یک سال به اندازه ی سال قبل شاد نبودند.در واقع همه ی انسان ها در یک سطحی از شادی هستند و اتفاقاتی که درجه ی شادی آنها را بالا و پایین می برد موقتی و کوتاه است و در اصل آنچه از شادی باقی می ماند همان باور درونی است که اغلب در موردش داریم.بعضی افراد سطح شادی بسیار بالایی دارند و عده ای در سطح پایینی از شادی هستند اما این نکته را در نظر داشته باشید که کیفیت تفکر و فلسفه شما در مورد زندگی در سطح شادیتان تأثیر مستقیمی دارد.

 

فهرستی از شادی بخش ها ایجاد کنید

هنگام شب تمام جزئیاتی را که در طول روز باعث شادی تان شده فهرست کنید حتی اگر کوچک و پیش پا افتاده باشند.مثلاً اگر در طی روز در یک مسیر بدون ترافیک رانندگی کردید آن را از قلم نیندازیدیا ممکن است در محل کار همکارتان جمله طنز به زبان آورده باشد و یادآوری اش شما را بخنداند، ممکن است صبحانه لذیذی خورده باشید و…  وقتی در انتهای روز این مسائل جزیی اما شادی آور را مرورو میکنید خواه ناخواه حس مثبت و انرژی زایی سراغتان می آید که باعث افزایش شادیتان می شود.

 

شکرگزار باشید

وقتی برای کوچکترین داشته هایتان از خداوند تشکر می کنید و آن را به زبان می آورید شاید باعث خندیدنتان نشود اما حس آرامش به شما می بخشد که باعث افزایش روزیتان در زندگی می شود. شکرگزار نعمت های خداوند باشید تا شادی را وارد زندگیتان کنید.

 

بدتر هم وجود دارد

گاهی اوقات مقایسه کردن شما را از افکار منفی و افسردگی خلاص می کند. مطمئناً اطرافتان افرادی هستند که موقعیت شغلی و مالی کمتری از شما دارند یا درگیر یک بیماری سخت هستند. به خودتان بگویید اگر در این شرایط بودید چه کاری انجام می دادید؟ یقیناً بسیار ناراحت بودید اما حالا در چنئین وضعیتی نیستید و به همین دلیل می توانید مثبت تر به زندگیتان بپردازید.

 

خودتان را دوست بدارید

این که چه ویژگی های اخلاقی ای دارید و چه نوع رفتاری مقبول دیگران است یا نیست، اهمیتی ندارد بلکه مهم این است که شما تا چه اندازه به خودتان باور دارید و اینکه ظاهرتان را با هر شکل و شمایلی که باشد، پذیرفته اید. به نکات منفی و گاه اشتباه هایتان به عنوان یک عذاب نگاه نکنید بلکه آن را جزیی از انسان بودن و وجود امکان خطا و اشتباه حساب بیاورید.

 

پول هم مهم است

شاید داشتن مبلغ زیادی پول و ثروت نتواند شادمانی بادوامی برایتان بیاورد اما بدون پول کافی هم زندگی شادی نخواهید داشت چون بسیاری از نیازهای اولیه تان مانند نیاز به غذا، خوراک، پوشاک و مسکن بی جواب باقی می ماند و در این شرایط دیگر انسان شادی نخواهید بود.همواره مبلغی را به عنوان پس انداز ذخیره کنید و با پشتکار و تلاش برای فراهم کردن نیازهای زندگیتان بکوشید.

 

به مکان های مذهبی بروید

دانشگاه هاروارد در سال 2010 میلادی تحقیق انجام داد که نتیجه ی جالبی را به دنبال داشت. این تحقیق نشان داد کسانی که برای عبادت به مکان های مذهبی می روند نسبت به کسانی که این کار را انجام نمی دهند انسان های شادتری هستند. علاوه بر عبادت، آشنایی با افراد جدید و ارتباط با دیگران در چنین فضاهایی باعث ایجاد روحیه شادمانی در افراد می شود و انرژی آنها را همیشه در سطح ثابت و خوبی قرار می دهد.

 

کلام آخر این که سعی کنیم با راه هایی ازین قبیل کیفیت تفکر و فلسفه ی خود را  بالا ببریم تا سطح انرژی و شادمانی مان بالا و عالی باشد. قطعاً راه های بسیار دیگری نیز و جود دارد و ما سعی میکنیم که آنها را تجمیع و با شما به اشتراک بگذاریم.

تهیه و تنظیم تحریریه مثبت نوش (با الهام از ویژه نامه ی خطوط پروازی)

ع. فراحمی

→ خواندن مطلب قبلی

تکنیک های مؤثر و ساده مدیتیشن در خانه

خواندن مطلب بعدی ←

خانواده ی شاد، خانواده ی خوشبخت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *