نکات مثبت برای انتخاب ایده کاری

ایده پردازی

نکات مختلفی برای انتخاب ایده کاری هست و می توانید از آن ها استفاده کنید. ولی مهمترین آن ها را نام می بریم.

1- رضایت برای ایده پرداز

مهمترین نکته در انتخاب ایده، رضایت داشتن از آن برای خود ایده پرداز است. یعنی ایده خود را در مسیری انتخاب کنید که وقتی صبح ها بیدار می شود، مشتاق انجام کارهای ایده باشید و شب ها موقع خواب از کارهایی که صبح انجام داید، لذت ببرید.

 

2- حل نیاز یا بهبود در راه حل آن

یکی از فاکتورهای مهم ایده، این است که یا نیازی را که در محیط اطراف احساس می شود، مرتفع کند و یا کاری که قبلا انجام می شده، را بهبود ببخشد.

 

3- مزیت رقابتی

در صورتی که ایده خود را می خواهید عملی کنید، حتما به مزیت رقابتی آن توجه کنید. اینکه ایده شما با ایده یک نفر دیگه در مورد یک موضوع یکسان، تفاوت خاصی نداشته باشد، باعث شکست کسب و کار شما می شود.

 

4- تحلیل رقبا

یکی از مهمترین قدم ها برای انتخاب ایده، تحلیل بازار و رقبا می باشد. نکته مهم در مورد این مساله، توجه کامل به بازار هدف است. مثلا اگر ایده شما را تا بحال کسی انجام نداده، به این توجه کنید که شاید مشتری خاصی ندارد و نیازی برای آن احساس نشده است.

 

5- نقشه راه 3 ساله

در زمان ایده پردازی، حتما 3 سال آینده را با توجه به شرایط محیطی بررسی کنید و آینده را شبیه سازی کنید. برای اینکار حتما از تحلیلگران و مشاوران کمک بگیرید و یا مقالات و کتاب های مورد نیاز ایده را مطالعه کنید. چون حدود 90 درصد ایده ها، در همان زمان شروع، شکست می خوردند. مراقب باشید که جزو ده درصد باشید.

 

6- مشخص کردن مشتریان

حتما بازه مشتریان و حتی جنسیت آنها، سن آن ها و… را مشخص کنید و با بعضی افراد در همین محدوده راجبه ایده خود مشورت بگیرید تا برای آن ها کاربردی باشد.

 

7- مشخص کردن جریان درآمد و هزینه

جریان درآمد و هزینه، خیلی مهم است. در مورد هزینه، هرچه برآورد کردید، حدود 15 تا 20 درصد بالاتر در نظر بگیرید و در مورد هزینه، برعکس آن.

 

برای شروع، و انتخاب اولیه ایده، این 7 عامل را در کنار سایر عوامل حتما بررسی کنید.

م. شیخی

→ خواندن مطلب قبلی

جشن مبارزه با گوجه فرنگی

خواندن مطلب بعدی ←

شادی رو انتخاب کن

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *