نوشتن، اندیشیدن یا عمل کردن؟

برنامه، تصور، عمل

تا حالا به نوشتن چقدر جدی فکر کردین؟ نوشتن هر چیزی! نامه،آرزوها،اهداف،آرزوها،برنامه ها،حال خوب، حتی حال بد و دلخوری…

قلم و کاغذ قدرتی فوق العاده داره و میتونه مارو به اهدافمون نزدیکتر کنه، برنامه های زندگیمون رو دقیق تر و قابل پیگیری کنه، به ما نمایی از آرزوهامون بده، گاهی به خودشناسیمون بسیار کمک میکنه و استعدادها و واقعیاتمون رو به ما نشون میده، اجازه میده حال خوبمون رو به یادگار تو دل کاغذ امانت بذاریم ، میتونه سنگ صبوری برای حال بدمون باشه…

و اما اندیشیدن و تصورات و افکار. اینها نوعی دیگر از نوشتن هستن… اینبار اما ما بجای قلم و کاغذ از ذهن و مغزمون استفاده میکنیم و بیشتر به صورت تصویری تمام موارد رو ثبت میکنیم. افکار قدرت بسیاری دارند.قدرتی که اونقدر بزرگه که پژوهشگران زیادی روی اون کار کردن و به نتایج جالبی رسیدن. مثلاً اینکه ما با قدرت ذهنمون میتونیم بیماری های بسیاری از قبیل سرطان رو هم درمان کنیم و یا با تصور موفقیتمون سریعتر به آرزوها و اهدفمون برسیم.

عمل کردن… سخت ترین قسمت کار و اما بسیار مهم و تأثیرگذار! وقتی قصد داریم کاری رو شروع کنیم این قسمتش کمی سخت تر به نظر میرسه. گاهی ده ها بار برنامه ریزی میکنیم و مینویسیم و رسیدن به هدفمون رو تصور میکنیم اما در انتها نه برنامه هامون عملی میشه و نه به هدفمون میرسیم.

داستانی رو براتون تعریف میکنم تا میزان اهمیت هر کدوم از موارد بالا رو متوجه بشید.

مربی باشگاه بسکتبالی با توجه به مطالعاتی که در مورد قدرت ذهن داشته تصمیم میگیره که آزمایشی روی تیمش انجام بده و نتیجه رو ببینه. برنامه ریزی میکنه و افراد تیم رو به سه گروه تقسیم میکنه، به گروه اول میگه به مدت 20 روز هر روز 2 ساعت در باشگاه تمرین کنید و سعی کنید که پرتاب هاتون موفق باشه، به گروه دوم میگه که به مدت 20 روز هر روز1 الی 2 ساعت به این فکر کنید که پرتاب هاتون موفق میشه.به گروه سوم میگه به مدت 20 رو هر روز 1 ساعت در باشگاه تمرین کنید و سعی کنید پرتاب هاتون موفق باشه و 1 ساعت هم در محیطی آرام تصور کنید که پرتاب هاتون موفق میشن.

نتیجه ی این آزمایش بسیار جالب بود! گروه اول که فقط تمرین عملی داشتن نسبت به قبل 20 الی 30 درصد پیشرفت داشتن ، گروه دوم که فقط تمرین ذهنی داشتن هم تقریباً به اندازه ی گروه اول به نتیجه رسیده بودن، نه بیشتر! و اما گروه سوم که هم تلاش عملی و هم تلاش ذهنی داشتن 50 الی 60 درصد پیشرفت داشتن!  این نتیجه اونقدر تأثیرگذار بود که تعدادی از تیم های دیگر هم با توجه به این آزمایش روش تمریناتشون رو تغییر دادند.

این آزمایش نشون داد که قدرت افکار در کنار عمل به کارها میتونه نتیجه ای عالی داشته باشه و صرفاً فکر کردن و تصور کردن و برنامه نوشتن نمیتونه به ما کمک کنه. شعارهایی از قبیل (بیاندیشید تا کامیاب شوید) نمیتونه به ما کمک کنه. ما با تکیه بر افکار و تصوراتمون ،نهایتاً میتونیم نتیجه ای شبیه به عمل کردن به کارها داشته باشیم، و حتی شاید کمتر!

اما با تلفیق برنامه ریزی، افکار و اعمال میتونیم به رویاهامون دست پیدا کنیم. همونطور که پروردگار فرمودند که ( از تو حرکت، از من برکت…) ما با فکر کردن و برنامه ریزی کارهامون میتونیم سوخت بیشتری به ماشین اعمالمون برسونیم و سریعتر و بهتر عمل کنیم.

بنابراین به این نتیجه میرسیم که با برنامه ریزی  نقشه ی کارهامون رو مدون و مرتب کنیم و دقت داشته باشیم که برنامه هامون واقعی و قابل انجام و متناسب با زندگیمون باشن ، با قدرت به برنامه هامون عمل کنیم و در نهایت با قدرت ذهن و تصوراتمون به اعمالمون نیرو بدیم و خودمون رو در جایگاهی که باب میلمون هست تصور کنیم 🙂 در این صورت قطعاً پیروز و موفق خواهیم بود.

تحریریه مثبت نوش

میتونید بخونید: سه راهکار برای داشتن حس خوب به روش دکتر قلم و کاغذ!

 

ع. فراحمی

→ خواندن مطلب قبلی

نگاه به دیگران

خواندن مطلب بعدی ←

پادشاه

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *