مارتین لوتر کینگ جونیور

مارتین لوتر کینگ جونیور

اگر بخواهیم بزرگان آزادی در جهان را نام ببریم، افراد زیادی در تاریخ ثبت شده اند. یکی از معروفترین آن ها مارتین لوترکینگ هست. ولی چه چیز باعث می شود نامی به یادگار در تاریخ ثبت شود؟ نامی برای آزادی. یکی از بزرگترین شاخصه ها برای تاثیرگذار بودن، ناامید نشدن است. کسی که نا امید نشود، برای رسیدن به هدفش تلاش می کند و اگر هدف مثبتی داشته باشد، بیشتر موفق می شود.

مارتین لوترکینگ در زمانی که سیاهان آمریکا از تبعیض نژادی رنج می بردند، ناامید نشد و برای هدف خود ایستادگی کرد. در عمر 39 ساله خود تمام تلاشش را کرد تا مردم را برابر هم قرار دهد، فراق از رنگ پوست و نژاد. کاری که در آن زمان کمی دور از ذهن به نظر می رسید. ولی مارتین به هدف خود ایمان داشت. ایمان چیزی است که اگر داشته باشیم همه چیز داریم.

یکی از نکاتی که کینگ را از سایر افراد جنبش ساهپوستان متمایز می کرد، قدرت درک بالای او از زمان بود. او یک کشیش بود و وقتی به این درجه رسید، جامعه سیاهپوستان از اون خواست تا رهبر شود، وقتی دید کسی حاضر نیست رهبری این جمعیت را به عهده بگیرد، این وظیفه را به عهده گرفت. یکی از اولین جنبش هایی که با رهبری کینگ صورت گرفت، تحریم اتوبوس ها مونتگمری بود. زیرا سیاهپوستان باید جای خود را به سفید پوستان می دادند و با امتناع 2 زن از انجام این قانون، حدود 1 سال اتوبوس های شهر تحریم شدند و در نهایت دادگاه رای داد تا همه می توانند به صورت یکسان از اتوبوس ها استفاده کنند.

سخنرانی مشهور “رؤیایی دارم”
ماریتن لوتر کینگ در راه‌پیمایی بزرگ واشنگتن، سخنرانی ۱۷ دقیقه‌ای ایراد کرد که به نام “رؤیایی دارم” مشهور شد.  این سخنرانی، یکی از مشهورترین سخنرانی‌های تاریخ آمریکاست. قسمتی از این سخنرانی به شرح زیر می باشد:

(به می‌سی‌سی‌پی برگردید، به آلاباما، به کارولینای جنوبی، به لوئیزیانا، به محله‌های فقیرنشین شهرهای شمالی برگردید و بدانید که این وضعیت عوض خواهد شد. بیایید در درهٔ نومیدی گرفتار نشویم. دوستان من، امروز به شما می‌گویم که به رغم سختی‌ها و نومیدی‌های امروز، من هنوز رؤیایی دارم که عمیقاً در رؤیای آمریکایی ریشه دارد. رؤیای من این است که روزی این کشور به پا می‌خیزد و به معنای واقعی به اعتقادش عمل می‌کند: «این حقایق را بدیهی می‌دانیم که همهٔ انسان‌ها برابر آفریده شده‌اند». رؤیای من این است که روزی روی تپه‌های سرخ جورجیا، پسرانِ بردگانِ پیشین و پسرانِ برده‌دارانِ پیشین بتوانند با هم دور میز برادری بنشینند. رؤیای من این است که روزی حتی ایالت می‌سی‌سی‌پی، ایالتی کویری که در آتش بی‌عدالتی و سرکوب می‌سوزد، به واحهٔ آزادی و عدالت تبدیل شود. رؤیای من این است که چهار فرزند کوچک من، روزی در کشوری زندگی کنند که در آن نه بر اساس رنگ پوستشان، بلکه بر مبنای شخصیتشان قضاوت شوند.)

آزادی، برابری و دوری از جنگ (صلح)، چیزی است که کینگ برای آن تلاش کرد و هم جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد و هم برای هدف بزرگش ترور شد، ولی از یادها هیچ موقع پاک نشد. همانطور که شما الان این مطلب را می خوانید.

م. شیخی

→ خواندن مطلب قبلی

کبوتر پرنده جهان است

خواندن مطلب بعدی ←

جشن مبارزه با گوجه فرنگی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *