کسب و کار سنتی یا اینترنتی؟

كسب و كار سنتي يا اينترنتي

خیلی وقت ها شده از خودمون میپرسیم کسب و کار سنتی بهتره یا اینترنتی، و جواب های متفاوتی میگیریم. مخصوصا با محدودیت های داخلی در فضای مجازی.

در این مقاله فرض بر اینه که شما سرمایه لازم برای فعالیت در هر دو جا رو دارید.

نکته ای که بهتره بدونیم، اینه که اول باید بازار رو بشناسیم. اینکه بازار کاری که شروع میکنیم در کدام فضا نتیجه بیشتری داشته. از نظر تحقیقاتی، کسب و کارهایی در فضای سنتی(منظور مغازه یا فروشگاه) موفق تر بودند که در فضای مجازی هم حضور داشتند؛ حضوری پر رنگ.

مثلا فرض کنید شما میخواهید به یک رستوران ایتالیایی در محله خود بروید، اول وارد خیابان میشوید و از هر کسی در خیابان دیدید میپرسید، رستوران ایتالیایی کجاست؟ یا اول در اینترنت جستجو میکنید؟ (البته از آشنایان هم میتوان پرسید)

حداقل مزیت حضور در فضای اینترنت، داشتن یک کارت ویزیت مجازی است، اینکه بتونید خودتون و خدمتتون رو معرفی کنید. برای تعداد نامحدودی بازدید کننده!

اینکه بتونید خودتون و خدمتتون رو بدون پاسخ به تلفن به افراد زیادی معرفی کنید، هم از نظر هزینه، هم از نظر کارایی نتیجه بهتری داره. موافقید؟

باید این نکته مد نظر قرار بدید که میخواهید در ماه چقدر درآمد داشته باشید؟ کسب و کاری که فروشگاه یا دفتر فیزیکی قابل رفت آمد برای عموم رو نداشته باشه، از یک حدی بزرگتر نمی شود!

یکم دقیق تر صحبت میکنیم. اگر در رابطه با محصول صحبت کنیم، تعداد محصولات میتونه تعیین کننده باشه. یعنی اگه تعدد کالایی کمی دارید و نمیتونه یک مغازه ١٠ تا ٢٠ متری رو پر کنه، بهتره الان سرمایتون رو خرج نکنید. یکم بازاریابی کنید و ببینید چقدر میتونید از فضای اینترنت مشتری جذب کنید. اگر نتیجه مثبت بود، حتما به فکر محل فیزیکی هم باشید، چون باعث رشد کار شما میشه. در کل مردم، از فروشگاه اینترنتی راحت تر خرید میکنند که بدونن در صورت هرگونه مشکل، میتونن حضوری به فروشگاه مراجعه کنن. البته نوع محصول هم تاثیر گذار است، مثلا هر محصولی رو نمیشه اینترنتی فروخت و بالعکس!

اما در مورد خدمات، پاراگراف بالا رو فراموش کنید. مثلا شما میخواهید خدمات آگهی خانه را ارائه دهید، یا سوالات کنکور سال های قبل رو با جواب تشریحی بفروشید، یا هر چیزی که نیاز به رد و بدل کردن کالای فیزیکی ندارد. در اینصورت میتونید با خیال راحت تری فقط در فضای اینترنتی سرمایه گذاری کنید. البته نیاز به یک آدرس و تلفن ثابت برای مسائل قانونی نیاز دارید.

این مقاله رو میتوان خیلی طولانی کرد، ولی در یک جمله میشه خلاصش کرد. “از یک مشاوره خوب در زمینه کارتون مشورت بگیرید و در مورد نتیجه مشورت تحقیق کنید و در آخر خودتون تصمیم بگیرید”

م. شیخی

→ خواندن مطلب قبلی

مسیر پر پیچ و خم

خواندن مطلب بعدی ←

اندیشه های خود را شکل بدهد.

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *