سه راهکار برای داشتن حس خوب به روش دکتر قلم و کاغذ!

سه راهکار به روش دکتر قلم و کاغذ!

شاید برای هر کدوم از ما پیش اومده باشه که به هر علتی روزی روی صندلی اتاق مشاوره نشسته باشیم، حالا دلیل مراجعه میتونه مشاوره ی فردی ، تحصیلی ، ازدواج و غیره باشه.

اکثر مشاورین سعی دارن در هر موردی که شما به اونها مراجعه میکنید ، صورت مسئله رو پیدا کنند و به حل اون بپردازن که در اکثر موارد به واژه ی (عدم اعتماد به نفس و خودباوری) میرسند. این مسئله میتونه از عدم آموزش درست از کودکی و خشم های مدفون در زیر لایه های شخصیتی ما نشأت گرفته باشه.

ما در اینجا قصد داریم سه راه حل خیلی کاربردی که در اکثر موارد میتونه به کمک شما برسن رو مطرح کنیم تا هم خشم فرو خورده ی خودتون رو از بین ببرید و هم اعتماد به نفس از دست رفته خود را باز یابید و به سطح عالی از خوباوری برسید.

1- دفتر شکرگزاریتو بردار…

قطعاً بارها به این نکته در زندگی برخوردید که ارتباط با خداوند به هر نحوی میتونه آرامش رو به زندگی ما هدیه بده، اما فراتر از اون تشکر از خداوند،بابت تک تک نعمت هایی که در اختیار ما قرار داده و یا حتی نعماتی که در اختیار ما قرار نداده اما بعدها متوجه شدیم که حکمت بزرگی در اون نهان بوده، میتونه ما رو به سطحی متفاوت و عالی تر از آرامش برسونه.

در این روش یک دفتر رو به انتخاب خودتون به شکرگزاری اختصاص بدید و روی جلدش به سلیقه ی خودتون بنویسید (دفتر شکرگزاری من، راه ارتباط من با پروردگار خوبیها) سعی کنید زیبایی ظاهری این دفتر طوری باشه که برای شما حس آرامش رو به همراه بیاره و جذابیت خاصی براتون داشته باشه، این دفتر قرار هست هر روز در کنار شما باشه و به نحوی دوست شما خواهد بود.

شروع کنید، با نام و یاد خدا تک تک نعمات خداوند، آنچه در زندگی دارید، از سلامتی جسم و روح ، سقف بالای سر و … تا موفقیت های کسب شده و هدیه های الهی، همه و همه را به مرور زمان و با حوصله به صورت مورد به مورد و شماره گذاری شده یادداشت کنید و بابت اونها با ادبیات خود از خداوند تشکر کنید، این کار را آنقدر سخت و تحت چهارچوب قواعد خاصی انجام ندید که برایتان حوصله سربر و سخت باشه،اصلا صحبت کردن و تشکر کردن از خداوند که قاعده ی خاصی نداره، اما قلم و کاغذ نسلهاست که معجزه میکنن و نوشتن می تونه ما را به سطح عالی شکرگزاری برسونه ، برای مثال:

1- خدای مهربونم بخاطر تن سالمی که به من هدیه دادی ازت ممنونم.

2-خداوندا بابت سلامتی پدر و مادرم سپاسگزارم

3- پروردگارا بخاطر اینکه کمکم کردی تا در آزمون کنکور موفق باشم شکرت

و…

شکرگزاری به این نحو باعث میشه ما ببینیم که چه نعمات و موهبتهایی نصیبمان شده و ما روزها و سال ها ساده از کنارشان میگذشتیم… همین که میتونیم ببینیم، بشنویم، صحبت کنیم… سلامت دستگاه گوارشمان… سقف بالای سر و لقمه نان سفره مان… همه و همه نعماتی هستن که ما به علت شلوغی زندگی از ارزشمندی آنها غافل شدیم.

این تمرین به مرور زمان با تکرار و مداومت میتونه به روزنگار شکرگزاریمان تبدیل شود و حس خوبی را نصیبمان کند،اینکه ببینیم چقدر موهبت نصیبمان شده، هم سطح انرژی مثبتمان را بالا میبرد و هم تمرکز ما را از نکات منفی دور میکند.

قطعاً در این مسیر به روزهایی میرسیم که تعداد جملاتمان کم میشود اما هرگز مأیوس نشوید، زندگی بالا و پایین دارد و مداومت در مثبت اندیشی غوغا میکند. این را هم ار خاطر نبریم که (شکر نعمت نعمتت افزون کند).

2-دفتر (خودم جان) رو بردار و شروع کن

به لطف جامعه ی مجازی و شبکه های اجتماعی که تصویر زندگی دیگران رو به نمایش میگذاره اعتماد به نفس ما ناخودآگاه دچار آسیب هایی شده.ما زندگی واقعی انسان ها رو نمیبینیم ، تنها عکس هایی از روزهای خوبشان را با ما به اشتراک میگذارند(گرچه این یک نسخه ی کلی نیست و انشالله که تمام لحظاتشان مملو از خوشیست) اما ما با این تصاویر خودمون رو قضاوت میکنیم، رای صادر میکنیم و خودمون رو شکنجه میکنیم… ذهن ما تصویر و نوشته را راحت تر و سریعتر میپذیرد. کلاس اول دبستان که بودیم برای یاد دادن شمارش نی یا چوب های کوچک را به ما می دادند و ما با لمس کردن و دیدن شمارش را بهتر یاد میگرفتیم… حالا تصور کنید ما یک عالم تصویر جلوی رویمان هست، از تصاویر زندگی دیگران گرفته تا تصاویر فیلم ها و سریال ها و ویترین مغازه ها و… به قول عزیزی ما قدرت این را نداریم که کل دنیا را فرش بگیریم تا پاهایمان آسیب نبیند! اما میتوانیم کفشی بپوشیم و پاهایمان را بپوشانیم… ما که نمیتونیم تمام صورت مسئله های عالم را پاک کنیم، از جامعه فاصله بگیریم، از جامعه ی مجازی دور شویم، به خیابان ها نرویم، نبینیم و… اما میتونیم داشته های خودمون رو بهتر لمس کنیم و بهتر ببینیم… برای این کار باید اونها رو به تصویر بکشیم تا ذهن ما اونها رو ببینه و باور کنه که از دیگران عقب تر نیست و باد توجه به زیرساخت زندگیش و عوامل اطرافش درست سر جایی هست که باید باشه و لیاقتش رو داره… اون موقع هست که میتونیم درست مقایسه کنیم و ببینیم چه ها داریم و چه ها باید به دست بیاوریم. قدرت قلم و کاغذ رو هم که هرگز نباید از یاد ببریم…

حالا دفتری رو انتخاب کنبد، سعی کنید در انتخاب این دفتر سلیقه ی بسیاری به خرج بدید، قرار هست معجزه ای رخ دهد…

روی دفتر با سلیقه ی خودتان بنویسید (زنده باد خودم). محتویات این دفترچه کمی با دفتر شکرگزاری متفاوت است. در اینجا ما از خودمان، شخصیتمان، زندگیمان، دستاوردها و داراییهایمان مینویسیم. مینویسیم تا بهتر ببینیم که چه چیزهایی داریم ، چه نعماتی در زندگی نصیبمان شده و با سعی و تلاش خود به چه چیزهایی رسیدیم. این کار باعث میشود یادمان بیاید که کم از دیگران نداریم و قدر خودمان و تلاش هایمان و آنچه خداوند عطا فرموده داریم. این علم به داشته هایمان در حالت عادی در ناخودآگاه ما خانه کرده ولی ما باید ببینیم، چون تصویر و نوشته نوعی یادآوری برای ماست، زیرا دیگران هر روز و هر ساعت همه چیز را به نمایش میگذارند و همه چیز تصویری و خواندنی شده.

پس به این ترتیب با شماره گذاری هر مورد شروع کنید و بنویسید. برای مثال:

1- من مهربانم

2- من سختکوشم

3- من زیبا هستم چون…

4- من به تنهایی توانستم….

5- من خانواده ای مهربان و حمایتگر دارم

6- خانه ای گرم و صمیمی و دنج داریم

7- من توانستم مدرک… را بگیرم

8- من همسری مهربان دارم چون…

9 امروز ما به … رفتیم (و خیلی خوب بود چون…)

و…

به شما قول میدهم این دفترچه به میزان بسیاری در افزایش اعتماد به نفس شما نقش خواهد داشت. اما یادمان نرود برای دیگران نیز صمیمانه و صادقانه بهترین ها را بخواهیم. دنیا دنیای عمل و عکس العمل است.

3- کاغذ باطله هاتو بردار بیار، فقط حداقل یک طرفش سفید باشه!

این قسمت رو گذاشتم که آخر بگم! چون یکم خشونت آمیزه…

شده از دست کسی عصبانی باشی و نتونی به هر دلیل عصبانیتت رو بیان کنی؟ بعد از اون اتفاق تا چندین و چند روز به اون مسئله و اون لحظه فکر کردی و با خودت جنگیدی. اون آدم رفته و به زندگیش ادامه داده اما این تو هستی که همونجا موندی و داری به جدل با حریف خیالیت ادامه میدی و از کار و زندگیت عقب افتادی… بهتره این روش رو کنار بذاری و از این به بعد این کاری که یادت میدم رو انجام بدی…

زمانیکه از دست کسی عصبانی شدی و یا هر اتفاق بد یا سختی پیش اومد که ذهنت رو بهم ریخت و یا اینکه اصلاً با خودت مشکلی پیدا کردی، در محیطی آروم و بدون حضور کسی قرار بگیر، قلم و کاغذی رو بردار و شروع کن به نوشتن، اجازه داری هرچی دلت خواست بنویسی، هر چیییییز هر چییییز… تأکید میکنم هر حرفی… تمام خشم و ناراحتیت رو روی کاغذ باطله پیاده کن، ممکنه اشک بریزی ممکنه خط خطی کنی، اما سعی کن تا از خشم و ناراحتی خالی نشدی ادامه بدی. بعد از اتمام کار بدون اینکه لحظه ای برگردی و حتی کلمه ای رو بخونی کاغذ رو پاره و ریز ریز کن و در سطل زباله بریز و از محیطت خارجش کن.این کار کمک میکنه به میزان بسیاری خشم فرو خورده ی ما خالی بشه و ما احساس سبکی کنیم، شاید در مورد خاصی نیاز داشته باشی بارها در موردش بنویسی و پاره کنی… این اصلاً غیرعادی نیست. انجامش بده.

با این سه راه حل میتونیم درونی آرومتر و احساسی بهتر داشته باشیم و به خودباوری عمیقی دست پیدا کنیم. هیچوقت در زندگی منتظر این نباشید که کسی آرامش رو براتون هدیه بیاره.خودتون آستین هاتون رو بالا بزنید و اقدام کنید.

امیدوارم تمام لحظه هاتون سرشار از آرامش و اعتماد به نفس باشه.

تحریریه مثبت نوش

→ خواندن مطلب قبلی

8 قانون طلایی برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

خواندن مطلب بعدی ←

انرژی ها

یک مورد نظر

  • واقعا مطلب مفیدی بود و راهکارهای جالبی ارائه دادید.
    متشکرم

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *