جک ما خالق شرکت علی بابا

جک ما

بیوگرافی شگفت انگیز جک ما موسس شرکت علی بابا نمود آشکار پشتکار و درس گرفتن از شکست است. شکست های احتمالی را فرصت هایی در قالب مبدل بدانید و تسلیم آنها نشوید.

باور به اینکه چگونه با وجود این همه شکست جک ما دلسرد نشده است، مشکل است. آن طور که خودش در مصاحبه ها گفته است، از امتحانات مدرسه گرفته تا ورودی دانشگاه و استخدام در شرکت ها، او بارها و بارها رد شده ولی از پا ننشسته است. از بس در آزمون های استخدامی شرکت کرده بود و قبول نشده بود، نهایتا تصمیم گرفت به همان تدریس انگلیسی بپردازد. اما اوضاع پرداختی به معلمان چندان تعریفی نداشت و جک جوان که برای آینده برنامه های فراوانی داشت را راضی نمی کرد.

جک ما برخلاف بزرگان سیلیکون ولی، تحصیل دانشگاه را برای کارآفرینی رها نکرد. او از آنجا که امکانات آمریکایی ها را در کشورش نداشت و نیز به واسطه طبقه اجتماعی اش با افراد صاحب نفوذ هم مرتبط نبود، تنها راه حل را تحصیل دید. وقتی علی بابا را راه انداخت، همزمان مشغول درس خواندن در رشته MBA بود تا راه و رسم تجارت را یاد بگیرد. در واقع می توان گفت: جک ما محصول دانشگاهی ست تا بازار.

دوران کودکی و جوانی جک ما

“ما یون” معروف به جک ما در ۱۵ اکتبر ۱۹۶۴ میلادی، در جریان انقلاب فرهنگی چین و در شهر هانگژو چین به دنیا آمد. او یک برادر بزرگ تر و یک خواهر کوچکتر دارد. ما یون در یک خانواده سیاسی به دنیا آمد. پدر و مادر او در فعالیت های حزبی نقش داشتند و اوضاع مالی چندان خوبی نداشتند. او در دوران کودکی سرگرمی های خاص و منحصر به فردی داشت و علاقه زیادی به انواع جیرجیرک داشت . وی از جمع کردن آن ها لذت می برد. به طوری که می توانست نوع و ابعاد جیرجیرک ها را از صدایشان تشخیص دهد!

شاید نقطه عطف زندگی او از زمانی شروع شد که رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا، ریچارد نیکسون، به چین سفر کرد و به انزوای این کشور در جوامع بین المللی خاتمه داد.

زیرا بعد از آن بود که سرمایه ها و گردشگران غربی به چین سرازیر شدند. یون هم از این فرصت بهره برد و چون اشتیاق فراوانی به یادگیری زبان انگلیسی داشت، نه سال تمام هر روز به هتلی در حوالی شهر می رفت تا به عنوان راهنما با گردشگران خارجی انگلیسی تمرین کند. او هر روز مسیر ۷۰ دقیقه ای تا هتل را رکاب میزد و هیچ وقت هم خسته نمی شد. نام مستعار “جک” را هم یکی از همان دوستان خارجیش که نمی توانست اسمش را تلفظ کند به او داد.

دوران تحصیل جک ما

بیوگرافی جک ما را با تحصیلات و تلاش های او برای یافتن شغل ادامه می دهیم. جک ما بعد از اتمام دوران دبیرستانش، برای پذیرش در مقطع کالج سه بار اقدام کرد. دو بار در امتحانات ورودی کالج رد شد. اما در نهایت در موسسه تربیت معلم هانگژو مشغول تحصیل شد. و نهایتا در سال ۱۹۸۸ با مدرک کارشناسی زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد. جک ما بعداً در دانشکده کسب و کار چان کونگ نیز شروع به تحصیل کرد و در سال ۲۰۰۶ مدرک MBA خود را از این دانشگاه دریافت کرد. یافتن شغل برای جک ما پروسه ی پر فراز و نشیبی بوده است.

او پس از فراغت از دانشگاه، شغل های زیادی را امتحان کرد. جالب است بدانید که جک در میان ۵ نفر متقاضی پیوستن به نیروی پلیس چین نتوانست قبول شود! و همچنین از ۲۴ نفری که برای مدیریت شعب KFC درخواست داده بودند هم تنها نفری بود که قبول نشد! گاهی نمی شود که نمی شود که نمی شود…

تدریس زبان انگلیسی در دانشگاه دیانزی هانگژو

در نهایت جک ما تصمیم گرفت به عنوان مدرس زبان انگلیسی در دانشگاه دیانزی هانگژو مشغول کار شود. با وجود حقوق بسیار پایینی که او در ازای این شغل دریافت می کرد، همه شاگردان عاشق جک ما بودند و او را معلمی بسیار دلسوز و مهربان معرفی می کردند.

جک ما در مورد تحصیلات و فرصت های شغلیش می گوید: من دوبار در یکی از امتحانات اصلی دبستان، سه بار در راهنمایی و دوبار در امتحانات ورودی کالج رد شدم و وقتی مدرکم را گرفتم بارها و بارها در مصاحبه های شغلی دست رد به سینه ام زدند. من همچنین ده بار برای پذیرش در دانشگاه هاروارد اقدام کردم و هر ده بار رد شدم! اما هیچگاه امیدم را از دست ندادم رو به خودم گفتم بالاخره روزی در این دانشگاه درس خواهم داد.

جک ما از دانش اینترنت و سیستم زیاد سر در نمی آورد. اولین آشنایی با اینترنت به سال ۱۹۹۴ میلادی مربوط می شود. پس از افزایش صادرات محصولات چینی، جک یک دفتر ترجمه دایر کرد و از این طریق به عنوان مترجم به همراه چند تن از دوستان خود، نخستین بار به کشور آمریکا سفر کرد.

او در اولین استفاده اش از اینترنت، نام چند نوشیدنی را جستجو کرد اما در کمال تعجب دید در نتایج نشان داده شده، اثری از وب سایت های چینی نیست. در جستجوی بعدی او اطلاعاتی در مورد کشور چین جستجو کرد و بازهم سایت چینی پیدا نکرد.

راه اندازی اولین سایت اینترنتی در چین توسط جک ما

همین باعث شد جک ما وب سایت چینی راه اندازی کند. اولین سایتی که جک ما راه اندازی کرد بسیار ساده بود. با این وجود در همان ساعات اولیه راه اندازی ایمیل هایی از مردم سراسر دنیا دریافت کرد که میخواستند بیشتر در موردش بدانند. همین جا بود که او با اثرات شگرف اینترنت روی مبادلات و تجارت جهانی به خصوص برای سازمان های کوچک و بزرگ آشنا شد.

سپس جک ما در آوریل ۱۹۹۵ میلادی به همراه همسر و یکی از دوستانش اقدام به تاسیس یک شرکت کردند. سرمایه اولیه آن ها ۲۰ هزار دلار بود و شرکتشان در حوزه راه اندازی وب سایت های چینی بود که در سه سال اول فعالیت شرکت، درآمدی بالغ بر ۸۰۰ هزار دلار داشتند.

تاسیس شرکت علی بابا

“باید اسمی انتخاب می کردیم که در عین منحصر به فرد بودن، برای مرد هم آشنا باشد. به علاوه تلفظ آن برای ملت های با زبان های مختلف راحت باشد”. جک ما که سال ها مدرس زبان انگلیسی بود، از همین طریق با داستان علی بابا و چهل دزد بغداد آشنا بود. “روزی در کافه ای در سن فرانسیسکو نشسته بودم و به اسم شرکت فکر می کردم. گارسون که آمد پرسیدم: از علی بابا چیزی می دانی؟ گفت: سمی باز شو و همانجا بود که به خودم گفتم؛ بله این اسمی ست که به دنبالش هستم.

سریع به خیابان رفتم و از چندین رهگذر همین سوال را کردم. آلمانی، هندی، ژاپنی، چینی و… همه علی بابا را می شناختند. علی بابا بازرگان باهوشی بود که به روستاییان کمک می کرد. علی بابا غار گنج را برای شرکت های کوچک و متوسط باز می کند”. آنچه که خواندید توضیحی است که جک ما در مورد انتخاب نام شرکت علی بابا گفته است.

استارتاپ علی بابا توسط جک ما

در سال ۱۹۹۹ میلادی جک ما با یک گروه ۱۸ نفره از دوستانش و با سرمایه ۸۰ هزار دلاری استارتاپ علی بابا را در آپارتمان شخصیش تأسیس کرد. این شرکت در قالب وبسایت، محصولاتی که صادرکنندگان در اختیار داشتند را به صورت دسته بندی برای خریداران نمایش می داد.

جک ما که نتوانست از سیلیکون ولی برای شرکتش سرمایه جذب کند با سماجتی که داشت توانست شرکت های گلدمن ساکس و سافت بانک را برای سرمایه گذاری در علی بابا متقاعد کند. طی سال های بعد جک به گسترش حوزه فعالیت علی بابا پرداخت. او سرویس هایی مانند Alipay و Taobao را ره اندازی کند.

Taobao یک وبسایت معامله آنلاین بود. این وبسایت پیشرفت سریعی داشت و در کمتر از ۵ سال توانست بازار چین را از آن خود کند. جک ما مدتی بعد توانست با کمک جری یانگ، یاهو را مجاب کند تا یک میلیارد دلار در کسب و کار علی بابا سرمایه گذاری کند.

در عوض ۴۰ درصد از سهام را صاحب شود. این سرمایه گذاری، ارزش علی بابا را که تنها ۶ سال از عمرش می گذشت به حدود ۲٫۵ میلیارد دلار رساند.

عرضه علی بابا به بورس نیویورک

در سال ۲۰۱۳ جک ما از سمت مدیرعاملی شرکت کناره گیری کرد و تنها به عنوان رئیس هیئت مدیره مشغول کار شد. در ۲۰۱۴ سهام علی بابا به صورت عمومی در بورس نیویورک عرضه شد و ارزش این شرکت به بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار رسید.

پس از موفقیت های مختلف شرکت علی بابا دانشگاه های مختلف از جک ما دعوت کردند تا در آنجا سمینار برگزار کند. ازجمله ؛ دانشگاه های پنسیلوانیا ، ماساچوست، هاروارد و پکن. جک ما در حال حاضر رئیس هیئت مدیره علی بابا است که روزانه بیش از ۳۰ میلیون محموله را به دست مشتریان می رساند.

زندگی خصوصی جک ما

در پایان بیو گرافی جک ما، به زندگی خصوصی و برخی دیگر از فعالیت های وی می پردازیم. جک ما در دوران تحصیل با همسرش ژانگ یینگ آشنا شد و بعد از فارغ التحصیلی با هم ازدواج کردند. در ابتدا هر دو به عنوان معلم شروع به کار کردند. در حال حاضر آن ها یک دختر و یک پسر دارند.

جک همواره سعی می کند خانواده اش را از جنجال های خبری دور نگه دارد تا فرزندانش در آرامش به تحصیل بپردازند. از جمله سرگرمی های جک می توان به ورزش رزمی مخصوص تای چی، نویسندگی و مدیتیشن اشاره کرد. او صاحب کاخ های متعددی در مناطق اروپایی از جمله ؛ بوردو، کوتس و بلاس است.

پشتکار جک ما را سرمشق خود گیریم

جک ما تنها یکی از موفق ترین کارآفرینان در جهان می باشد که به شهرت جهانی دست یافته است. پشتکار و پایداری جک ما براستی ستودنی است. تسلیم نشدن در برابر مشکلات احتمالی و ادامه دادن به تلاش به صورت امیدوارانه راه حلی است که پیروزی را حتمی و قطعی می کند. در زندگی هر یک از ما مشکلات و سختی های فراوانی وجود دارد.

بهتر است که تسلیم موانع و مشکلات نشویم و چون جک ما اگر بارها و بارها شکست خوردیم و به زمین افتادیم بلند شویم و تلاش را دوباره محکم و مقاوم تر از قبل ادامه دهیم.

 

منبع: gerdabjazb.com

م. شیخی

→ خواندن مطلب قبلی

شادی در هر سنی

خواندن مطلب بعدی ←

راهنما

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *