تمرینی برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی

تغییر

سلام دوستان مثبت نوش عزیز، امیدواریم که عاااالی باشید. در این مقاله قصد داریم با شما از تغییر صحبت کنیم.همه ی ما نیاز به تغییرات اساسی داریم که میتونن تأثیر بسیار زیادی بر زندگیمون بذارن و ما رو به اهداف و سبک ایده آل زندگیمون نزدیک کنن. اما مهمتر از هر چیزی تمرین ما برای ایجاد تغییر در زندگیمونه چون واقعاً صحبت راجع به تغییر با ایجادش در زندگی خیلی فاصله داره، خیلی از ما تصمیم میگیریم برخی عاداتمون رو تغییر بدیم یا مثلاً یک شیوه ی جدید رو در زندگیمون شروع کنیم اما فاصله ی بین این خواستن ها تا عملی شدن اون تغییر بسیاره، بنابراین ما تصمیم گرفتیم که تمرین عملی شدن این تغییرات در زندگیمون رو اینجا با شما در میون بذاریم. امیدواریم که لذت ببرید و استفاده کنید.

۱– کارهایی را که به تعویق می اندازیم، بنویسیم

ابتدا چهار مورد از کارهایی که باید آن ها را انجام می دادیم ولی آن ها را به تعویق انداختیم را روی کاغذ می نویسیم. ممکنه قصد داشتم وزن خود را کاهش بدیم. ممکنه می خواستیم سیگار را ترک کنیم. امکان داره قصد داشته باشیم با کسی که قطع رابطه کردیم، مجدد ارتباط برقرار کنیم یا ممکنه می خواستیم، با فردی که برای ما مهم است تماس برقرار کنیم.

۲– زیر هر یک از این کارها پاسخ این سوالات را یادداشت می کنیم:

چرا این کار را انجام ندادم؟!

در گذشته انجام این کار برایم چه رنج هایی را به وجود می آورد؟!

جواب دادن به این سوالات سبب میشه که متوجه بشیم انجام دادن این کار برای ما رنج آورتر از انجام ندادنش بوده.بهتره با خودمون صادق باشیم. اگر پاسخ دادیم که انجام اون کار برایم رنجی به همراه نداشت، لازمه کمی بیشتر فکر کنیم. ممکنه رنج انجام اون برای ما مسئله ای ساده بوده باشه، ممکنه پیدا کردن زمانی در برنامه روزانه ی فشرده ما برای این کار موجب رنج ما شده .

۳– تمام لذت هایی را که در گذشته با انجام این الگوی منفی نصیبمون می شده را می نویسیم

مثلا اگر می خواهیم  وزن خود را کاهش بدیم پس چرا غذاهای چرب و فست فود، شیرینی و نوشابه می خوریم؟! ما این کارها را انجام میدیم تا از رنج نخوردن این خوراکی ها اجتناب کنیم و در عین حال این کار را انجام میدیم، چون احساس خوبی پیدا می کنیم و برای ما به مراتب لذتبخش تر است. هیچ کس دوست نداره خودش را از چنین احساسی محروم کند! برای ایجاد تغییری پایدار، باید راهی را پیدا کرد تا بدون نتایج منفی همان لذت را به ما بدهد. تشخیص این لذت ها به شما کمک می کنه هدف خود را بشناسیم و به موفقیت در زندگی دست پیدا کنیم.

۴– بنویسیم اگر هم اینک تغییر نکنیم چه زیان هایی می بینیم

اگر هم اکنون از خوردن آن همه شکر و چربی دست نکشیم، چه اتفاقی رخ میده؟ آیا ضرری متوجه ما میشه؟ اگر هر روز به کارمون نرسیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ با خودمون صادق باشیم. در مدت دو، سه ، چهار یا پنج سال آینده چه ضرری متوجه ما میشه؟ از نظر احساسی چه لطمه ای می بینیم؟ چه بلایی بر سر اعتماد به نفس و نیروی جسمانی ما میاد؟ چه ضرری متوجه اوضاع مالی ما میشه؟ چه احساسی پیدا خواهیم کرد؟

پاسخ ما نباید فقط این باشد که از نظر مالی ضرر می کنم یا چاق میشم. این پاسخ کفایت نمی کند. ما باید به خاطر داشته باشیم که احساسات و عواطف محرک ما هستند. لذا درد و رنج را دوستی بدانیم که باعث می شود به سطح جدیدی از موفقیت در زندگی دست پیدا کنیم.

۵ – لذت های اقدامات جدید را مینویسیم

آخرین قدم این است که تمام لذت هایی را که با اقدامات کنونی نصیب خود می کنیم را بنویسیم. تمام مواردی را مینویسیم که باعث می شوند از نظر احساسی انگیزه پیدا کنیم و واقعا در ما شور و هیجان به وجود می آورند. مثلا مینویسیم این احساس در من به وجود می آید که واقعا بر زندگی ام تسلط دارم. اعتماد به نفسم افزایش پیدا می کند. به سلامتی جسمی می رسم. می توانم تمام روابط خود را مستحکم کنم. قدرت انگیزه و اراده ام افزایش پیدا می کند. و می توانم در تمام زمینه های زندگی ام آن را به کار ببندم. این عوامل سبب می شوند که زندگی ام بعد از گذشت چند سال بهتر شود. با چنین کاری به رویاهایم و موفقیت در زندگی دست پیدا می کنم.

دوستان عزیزم این تمرین و نوشتن این لیست به ما کمک میکنه تا شروعی پرقدرت تر برای ایجاد تغییرات در زندگیمون داشته باشیم. هر اندازه عقلانیت و منطق در تصمیمی بیشتر باشه میزان انرژی برای به انجام رسوندنش بیشتر میشه و همینطور امکان داره که ما در دل ایجاد تغییری رو بخواهیم که با پاسخ به سوالات این تمرین به این نتیجه برسیم که به نفع و مناسب ما نیست و حتی شاید حال بدی رو برای ما ایجاد کنه. تغییر مثبت تغییری است که در عین اینکه به صورت منطقی ما رو به پیشرفت میرسونه، بتونه حس مثبتی هم در ما به وجود بیاره. خیلی از تغییرات در ظاهر ساده و بی اهمیت هستند و برعکس برخی تغییرات در ظاهر سخت و انجامشون تأثیرگذار هست اما همینکه روی کاغذ آورده میشن تازه متوجه میشیم که برداشت ظاهری ما اشتباه بوده و همه چیز برعکس هست. پس همونطور که برای هر کاری نیاز به رسم نقشه و برنامه ریزی هست برای این مهم در زندگی، یعنی « ایجاد تغییر» ، نیز نیاز به قلم و کاغذ و فکر هست.امیدواریم که از این مطلب بهره کافی را ببرید.

تهیه و تنظیم: تحریریه مثبت نوش

→ خواندن مطلب قبلی

اصول گاندی برای تغییر و موفقیت در زندگی

خواندن مطلب بعدی ←

چند قدم کوتاه تا حس خوب

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *