باور کنید تا ببینید

باور کنید تا ببینید

باران بشدت میبارید و مرد در حالیکه ماشین خود را در جاده پیش میراند ، ناگهان تعادل اتومبیل بهم خورده و از نرده های کنار جاده به سمت خارج منحرف شد .از شانس خوبش ، ماشین صدمه ای ندید اما لاستیکهای آن داخل گل و لای گیر کرد و راننده هر چه سعی نمود نتوانست آن را از گل بیرون بکشه به ناچار زیر باران از ماشین پیاده شد و بسمت مزرعه مجاور دوید و در زد . کشاورز پیر که داشت کنار اجاق استراحت میکرد به آرومی اومد دم در و بازش کرد . راننده ماجرا رو شرح داد و ازش درخواست کمک کرد . پیرمرد گفت که ممکنه از دستش کاری بر نیاد اما اضافه کرد که : ” بذار ببینم فردریک چیکار میتونه برات بکنه . ”  لذا با هم به سمت طویله رفتند و کشاورز افسار یه قاطر پیر رو گرفت و با زور اونو کشید بیرون تا راننده شکل و قیافه قاطر رو دید ، باورش نشد که این حیوون پیر و نحیف بتونه کمکش کنه ، اما چه میشد کرد ، در اون شرایط سخت به امتحانش میارزید با هم به کنارجاده رسیدند و کشاورز طناب رو به اتومبیل بست و یه سردیگه اش رو محکم چفت کرد دور شونه های فردریک یا همون قاطر و سپس با زدن ضربه رو پشت قاطر داد زد : ” یالا فردریک ، هری ، تام ،پل ، فردریک ، تام ، هری پل …. یالا همگی با هم سعیتون رو بکنین … آهان فقط یک کم دیگه ، یه کم دیگه …. خوبه تونستین !!! ” راننده با ناباوری دید که قاطر پیرموفق شد اتومیبل رو از گل بیرون بکشه . با خوشحالی زائد الوصفی از کشاورز تشکر کرد و در حین خداحافظی ازش این سوال رو کرد : ” هنوزهم نمیتونم باور کنم که این حیوون پیرتونسته باشه ، حتما هر چی هست زیر سر اون اسامی دیگه است ، نکنه یه جادوئی در کاره ؟! ” کشاورز پاسخ داد : ” ببین عزیزم ، جادوئی در کار نیست ” اون کار رو کردم که این حیوون باور کنه عضو یه گروهه و داره یک کار تیمی میکنه ، آخه میدونی قاطر من کوره !!!

تلقین به بیانی ساده نوعی گول زدن خودمان است. با تکرار خواسته ذهن خودآگاه، می‌توانیم یک باور جدید را در ذهن ناخودآگاه ایجاد کنیم.
شما در طول روز بی وقفه به خودتان بگویید «امروز روز خوبی است.» حتی اگر روز خوبی هم نباشد کم کم آن را احساس خواهید کرد که نکند «روز خوبی است» و شما خبر ندارید؟ به همین راحتی ! ضمیر ناخودآگاه شما فقط اجرا میکند و نمیتواند تشخیص دهد این جمله‌ای قرار است تبدیل به باور شما شود به نفع شماست یا به ضرر شما…
اگر اندیشه‌ای برای مدت مدید در ذهن باقی بماند فرد آن را واقعی فرض کرده و حاضر نیست هیچ گونه مطلبی بر خلاف آن را قبول نماید از دید روانشناسی هرگاه افراد نوع بشر تمام ظرفیت فکری خود را بر روی عقیده‌ای متمرکز سازند و هر روز بر وسعت دامنه ان بیافزایند این اعتقاد ان شخص در جهان بیرون جنبه واقعی پیدا خواهد کرد.
از امروز پیشنهاد می کنم به دقت بر روی جملاتی که روزانه با خودتان در حال صحبت هستید تمرکز کنید و آنها را شناسایی کنید.

س. سطانی

→ خواندن مطلب قبلی

همه را ببخش

خواندن مطلب بعدی ←

اوج قدرت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *