اهمیت مشاوره خوب، قبل از شروع کسب و کار

مشاوره کسب و کار

خیلی از ما فکر می کنیم تنها با تلاش بسیار می توان در کاری موفق شد. یا صرفا با مطالعه می توان اطلاعات لازم برای شروع کار را جمع آوری کرد. در حالیکه یکی از مهمترین ارکان برای شروع کسب و کار، مشاوره با اهل فن در زمینه مورد علاقه کاری می باشد.

اصطلاحاً به کسانی که در زمینه ای دارای سابقه و فعالیت می باشند و به افراد کم تجربه مشاوره می دهند، منتور می گویند.

منتورها می توانند دوستان، خانواده، مربیان کسب و کار و حتی رقبای کاری شما باشند. به شما پیشنهاد می کنم در هر زمینه ای که می خواهید فعالیت کنید، حداقل از ۲ تا ۳ نفر مشاوره تخصصی بگیرید. حتی برای آن پول خرج کنید. چون در اصل شما دارید برای پیشرفتی که ممکن بود در ۳ سال اتفاق بیفتد ولی ۶ ماهه به ثمر می نشیند سرمایه گذاری می کنید.

مشاورها به شما مسیر کسب و کار را نشان می دهند و به شما درباره فرصت ها، تهدید ها و نقاط قوت و نقاط ضعف مشاوره می دهند.

البته، مشاور درست انتخاب کردن نیاز به تحقیق و بررسی دارد که یکی از راه های ارزان آن اینترنت و شبکه های اجتماعی می باشد. نطرات دیگران در مورد آن شخص را بخوانید و با او کمی در قالب پیام های کوتاه صحبت کنید. در صورت رضایت از این ارتباط به آن ادامه دهید.

اگر شروع کسب و کار را کوچه ای تاریک در نظر بگیریم، مشاور برای شما مثل چراغی می باشد تا مسیر را بهتر ببینید.

یک مثال واقعی بزنم، میخواستم کاری را در رشته جواهر سازی شروع کنم. شنیده بودم درآمد بالایی دارد. ابتدا در اینترنت شروع کردم به کسب اطلاعات در مورد رشته جواهر سازی. وسایل مورد نیاز رو بررسی کردم. دیدم اطلاعات خیلی ناقص و تقریبا کپی هم می باشند. شروع کرد به دیدن ویدئوهای واقعی از ساخت جواهر، در ادامه به صورت حضوری به 2 آموزشگاه مطرح مراجعه کردم و حضوری با اساتید آن مصاحبه کردم. محیط را از نزدیک دیدم و هزینه ها را پرسیدم. باز هم نقاط مبهمی وجود داشت. تا اینکه به یکی از مراکز جواهرسازی رفتم. دیدم مغازه هایی کوچک و خسته! با 3 جواهر ساز (که الیته به من لطف داشتن) صحبت کردم و نکاتی را یافتم که کامل کننده تحقیق من بود. و در نهایت دیدم کاری که برای شروع و آموزش شاید 15 میلیون هزینه داشت، و اساتید می گفتند که با 50 میلیون و 6 ماه آموزش می توان کارگاه راه انداخت، برای عملیاتی شدن تا 1 میلیارد هزینه لازم داشت! و حدود 5 سال تجربه! تا به درآمد اولیه و مناسب برسی. (سال 1401)

البته ایده هایی در همین صنعت هستند که در خارج از این چهارچوب قرار می گیرند. ما کلی به مسئله پرداختیم و استثناها را بگذاریم، همان استثناء.

موفق باشید.

admin

→ خواندن مطلب قبلی

گفتگو با خدا

خواندن مطلب بعدی ←

از استیو جابز

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *