آموزش چیست؟

آموزش

با سلام

بیاییم به اطرافیان خود آموزش بدیم، آموزشی بدهیم تا پرورش یابیند. چه سخن زیبایی زده شده، ذکات علم، آموزش آن است.

ولی آموزش چیست؟ واقعا دانستن اینکه رود میسیسیپی کجا قرار دارد، خیلی برای ما حائز اهمیت است؟ یا اینکه جبه زمین چیست؟ یا اینکه … همه مثال های زیادی از این قبیل دارند، تازه سمت ریاضیات و فیزیک نرفتم!

پس آموزش زندگی واقعی که با آن سرو کار داریم چه می شود؟ اینکه وقتی خواستیم پشت چک کسی را امضا کنیم، یعنی چه! اینکه اگر کسی به ما گل داد چه باید بکینم؟ بورس چیست؟ سرمایه گذاری چه معنی می دهد؟ مالیات چطور محاسبه می شود، نسبت سود و زیان در یک کار تجاری چطور محاسبه می شود، کشف دانش چه مزیتی دارد، دانشمند شدن بهتر است یا مدرک گرفتن. آیا برای همه نیازهای روزمره دانش داریم؟ آیا میدانیم با جنس مخالف در هر سنی چطور باید رفتار کرد؟ زندگی در زیر یک سقف چه مهارت هایی می خواهد.

هر کسی که دانش زندگی را دارد، زیباست که آن را گسترش دهد. واقعا نوجوان های کم سن و سال رو در خیابان ها میبینیم که سیگار بدست هستند و صرفا برای بزرگ نشان دادن خود این کار را می کنند. در حالی که اینکار شروع پیامدهای اجتماعی بزرگی است.

بیاییم به دوستان و فرزندان و اطرافیان خود زندگی های واقعی که ورای کتب درسی می باشد را یاد بدهیم. درس زندگی، معرفت، آرامش، عشق و در نهایت کمال را بدهیم. درس زندگی در ایران و پیامدهای آن را آموزش بدهیم. و نکته مهم در این راه این است که ما خود درست آموزش ببینیم، با مطالعه، با مشاهده و با تجربه. بیاییم بجای منتظر بودن برای آموزش از طرف دیگران، خود شروع کنیم و آموزش خود را تکمیل کنیم. تا زندگی کنیم. بیاییم زندگی را یاد بگیریم و آن را نشر دهیم.

هر که بام آموزش درستش بیشتر، برفش از لذت زندگی بیشتر…!

م. شیخی

→ خواندن مطلب قبلی

وارن بافت

خواندن مطلب بعدی ←

اقتصاد مثبت به زبان ساده

یک مورد نظر

  • خیلییییی عالی بود… بسیار آموزنده و شیوا بود

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *